Poznań Most Teatralny - tramwaj i bordowe płyty (estetyka)

Bordowe płyty z Mostu Teatralnego znikną… w przyszłości

by

in

Jeszcze pod koniec maja Czas na Poznań poruszył temat bordowych płyt szpecących Most Teatralny. Zarząd Dróg Miejskich uchylił rąbka tajemnicy co do przyszłości podwójnego przystanku tramwajowego.

Przypomnienie

Bordowe płyty na Moście Teatralnym pojawiły się 6,5 roku temu, czyli pod koniec 2012 roku. Z powodu trwającej wtedy przebudowy Ronda Kaponiera, krótkim odcinkiem od Teatralki do Fredry poruszało się 11 stałych linii tramwajowych. W godzinach szczytu tramwaje przejeżdżały co minutę.

Dlatego wydłużono przystanek „Most Teatralny” w kierunku Fredry. Do wydłużenia użyto bordowych płyt, które z czasem zapadły się i zniszczyły. To, co miało być prowizorką, okazało się przetrwać aż do dzisiaj.

Najtrwalsza jest prowizorka: bordowe płyty nie przestają szpecić Mostu Teatralnego

Bordowe płyty znikną… kiedyś

Zarząd Dróg Miejskich odpowiedział na pytania odnośnie do Mostu Teatralnego. Agata Kaniewska, rzecznik ZDM, informuje, że wydłużony przystanek sprawdza się dobrze i także teraz zwiększa przepustowość tego odcinka sieci tramwajowej. Oznacza to, że przystanek podwójny pozostanie już na zawsze. Co z bordowymi, powykrzywianymi płytami?

Zarząd Transportu Miejskiego chce przebudować torowisko na ul. Fredry. Razem z odnową torów ZTM dostosuje przystanek na Moście Teatralnym do obowiązujących w Poznaniu standardów. Do czasu remontu prawdopodobnie nic się nie zmieni. Remont torowiska na ul. Fredry jest kwestią dosyć pilną – dziury i uszkodzenia szyn mogą doprowadzać do wykolejenia tramwajów.

Poznań Most Teatralny wydłużenie przystanku estetyka
Tak wygląda Most Teatralny 6,5 roku po wydłużeniu przystanku

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym rozwiązanie tymczasowe pozostaje na stałe. Podobny los spotkał „dolny” przystanek Most Teatralny na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. 1 czerwca otwarto go po dostosowaniu do poznańskich standardów.

Remont przystanku Most Teatralny PST – postęp prac [ZDJĘCIA]

Pełna odpowiedź ZDM Poznań

Podwójny przystanek na Moście Teatralnym przydaje się na co dzień zapewniając sprawne funkcjonowanie skrzyżowania – dzięki niemu tramwaj przejeżdżający skrzyżowanie i wjeżdżający na przystanek jako drugi może szybciej obsługiwać przystanek, a przede wszystkim nie blokuje przejścia dla pieszych oraz przejazdu rowerowego.

W ramach przygotowywanej przebudowy torowiska na ul. Fredry, ZTM chce w pełni dostosować przedmiotowy przystanek do obowiązujących standardów. Wszelkie szczegóły zostaną na etapie przygotowania inwestycji uzgodnione z zarządcą wiaduktu (ZDM) oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Czytaj także:

Co do zasady nie można spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Istnieje jednak strefa bez zakazu nad Wartą. Sprawdź, gdzie można pić alkohol nad Wartą w Poznaniu.

W marcu 2019 roku zakończyła się przebudowa ulicy Święty Marcin. Porównamy dzisiejszy wygląd tej ulicy z tym, jak prezentowała się przed inwestycją. Zobaczymy też krótką fotorelację.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie