35 lat historii Poznania: budowa osiedli, rozwój przedmieść, budowy tras tramwajowych i samochodowych. Wszystko to możecie zobaczyć na serii zdjęć satelitarnych naszego miasta – od 1984 do 2018 roku. Zdjęcia znajdują się w Google Earth Timelapse.
To usługa udostępniania przez Google zdjęć satelitarnych całej Ziemi. Na stronie internetowej earthengine.google.com/timelapse możecie zobaczyć zbiór zdjęć z 35 lat – od 1984 do 2018 roku. Tworzy go 15 milionów pojedynczych fotografii zawierających około 10 miliardów pikseli. Co ważne, wszystkie zdjęcia musiały być wykonane przy bezchmurnym niebie – inaczej obserwacja powierzchni Ziemi traci sens.
Google Earth Timelapse to przydatne narzędzie dla naukowców czy dokumentalistów. Na przykład naukowcy Uniwersytetu Ottawskiego w Kanadzie na podstawie tych materiałów oszacowali wzrost powierzchni osuwisk. Sprawdzano też zasięg powodzi w Teksasie czy proces wycinania lasów równikowych. Ponadto dzięki zdjęciom jesteśmy w stanie obserwować zmiany w dolinach rzek warkoczowych.
Rzeka warkoczowa to rodzaj rzeki, która równocześnie płynie wieloma korytami. W przypadku cieków silnie meandrujących (o dużej liczbie zakoli), w ciągu kilkunastu lat możemy obserwować znaczące przesunięcia koryt rzeki. Przykładem rzeki warkoczowej jest Amazonia czy Narew.
Amazonka w pobliżu miejscowości Iquitos (Peru): po lewej zdjęcie z 1984, po prawej z 2018 roku
Od niedawna z Google Earth Timelapse można korzystać nie tylko na komputerach, ale także smartfonach i tabletach.
Google Earth Timelapse to jedyny udostępniony zbiór zdjęć satelitarnych Poznania wykonywanych regularnie przez 35 lat. Niestety jest i wada: zdjęcia nie są najwyższej jakości. W zupełności wystarcza ona do obserwowania budowy osiedli czy dróg, ale nie łudźmy się: nie dostrzeżemy swojej kamienicy czy domu.
Poniżej wstawiam film z terenu Poznania z pełnych, 35 lat wykonywania fotografii (1984 – 2018). Szczególnie polecam zwrócić uwagę na:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.