Ulica Kwiatowa dziś (po prawej) i po przebudowie (wizualizacja po lewej). Źródło wizualizacji: Poznańskie Inwestycje Miejskie

W poniedziałek rozpoczyna się przebudowa ulicy Kwiatowej. Będzie deptak z drzewami

by

in

Kolejna ulica w centrum Poznania zyska nowe oblicze. Drzewa, deptak i równa nawierzchnia – to cechy ulicy Kwiatowej po metamorfozie, która rozpoczyna się 20 lipca.

Odnowa ulicy Kwiatowej

Dziś krótki odcinek ulicy Kwiatowej między Półwiejską a Rybakami nie wyróżnia się niczym specjalnym. Asfaltowa jezdnia, betonowo-kamienne chodniki. Sporo parkujących samochodów (w tym nielegalnie), ale i sporo ogródków gastronomicznych. Nie ma zieleni czy ławek. Podobnie jak na Rybakach, zachodzi tu proces turystyfikacji – intensywnego przekształcania śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej w turystyczną. Przybywa restauracji i „apartamentów” pod najem krótkoterminowy.

Nowa ulica Kwiatowa na odcinku od ul. Półwiejskiej do Rybaki będzie wolna od parkujących samochodów. Zieleń pojawi się w formie drzew i zieleni niskiej. W przestrzeni ulicy znajdzie się także miejsce dla ogródków gastronomicznych. Jeśli mieszkańcy po oddaniu ulicy do użytkowania wyrażą takie oczekiwanie, pojawią się ławki.


Wyświetl większą mapę

Dwa miesiące prac budowlanych

Roboty ruszają w poniedziałek, 20 lipca. Ulica zostanie zamknięta dla ogólnego ruchu kierowców czy rowerzystów. Zachowany zostanie dojazd do bram dla mieszkańców, wykonawca zapewni także dojście do kamienic. Pierwsze prace to m.in. rozbiórka istniejącej nawierzchni jezdni i chodników.

Roboty budowlane mają potrwać dwa miesiące, czyli do września. Po przebudowie, podobnie jak sąsiednia ul. Półwiejska, ul. Kwiatowa będzie deptakiem. Jezdnia i chodniki uzyskają nawierzchnię z kostki granitowej. Zaplanowano montaż nowego oświetlenia ulicznego. Nasadzenia zieleni odbędą się w pierwszej połowie listopada. bo pora ta lepiej sprzyja przyjmowaniu się roślin niż miesiące letnie.

Ulica Kwiatowa przed przebudową, widok od strony ulicy Półwiejskiej
Ulica Kwiatowa przed przebudową, widok od strony ulicy Półwiejskiej

Inwestycję prowadzi spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Źródło informacji: Zarząd Dróg Miejskich.


Z każdym rokiem w centrum Poznania przybywa odnowionych ulic. W 2019 roku skończyła się metamorfoza ulicy Święty Marcin, a w 2020 – Ogrodowej, Taczaka i Garncarskiej. Ponadto trwa przebudowa placu Kolegiackiego.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie