"Żelazko" i oś ulicy Długiej prowadząca do kościoła przy Placu Bernardyńskim

Nowa kostka i chodnik na Ogrodowej: trwa przetarg

by

in

Nowe „Żelazko” doczeka się odnowionego otoczenia. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na remont ulicy Ogrodowej. Na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza pojawi się nowa, równa kostka i nowe chodniki. To 1 etap odnowy całego odcinka ulicy Ogrodowej.

Zobacz, jak prezentuje się odtworzona kamienica „Żelazko” na roku Krysiewicza/Ogrodowej!

Stromo i nierówno

Ulica Ogrodowa to przedłużenie ulicy Długiej. Biegnie od skrzyżowania z ul. Półwiejską do ulicy Ratajczaka. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest bardzo nierówna nawierzchnia jezdni – co szczególnie utrudnia jazdę rowerzystom. Dobra przyczepność i brak dziur są szczególnie wskazane na najbardziej stromym odcinku – od ul. Półwiejskiej do ul. Krysiewicza.

Także piesi nie mogą być zadowoleni z dzisiejszego wyglądu ulicy Ogrodowej. Chodniki są nierówne i zastawione samochodami. Betonowe płytki albo popękały, albo się rozsunęły.

Równe chodniki i płomieniowana kostka brukowa

Zarząd Dróg Miejskich zaplanował odnowę całej ulicy Ogrodowej. Podzielił ją na 2 etapy:

  • etap pierwszy, od ulicy Półwiejskiej do Krysiewicza,
  • etap drugi, od ulicy Krysiewicza do Ratajczaka.
Poznań odnowa ulicy Ogrodowej remont nowa kostka
Dwa etapy odnowy ulicy Ogrodowej

Obecnie trwa przetarg na remont w ramach etapu pierwszego (zobacz ogłoszenie). Co się zmieni? Z jezdni zniknie dotychczasowa nawierzchnia. Zastąpi ją kostka kamienna granitowa, której lico ścięto i spłomieniowano. To materiał dobrze znany z remontów ulic na Starym Mieście – ul. Woźnej, Wodnej czy Ślusarskiej. Stanowi pewien kompromis między wygodą a zachowaniem historycznych materiałów.

Natomiast na chodnikach pojawi się kostka betonowa „Nova Granit” – ta sama, co na sąsiedniej ulicy Krysiewicza i zgodna z „Katalogiem nawierzchni chodników”. To mniej szlachetny, choć równy materiał budulcowy. Ponadto zaplanowano odnowę odwodnienia na tym odcinku.

Strzelecka Poznań rowery kontraruch rowerowy Półwiejska
Kostka Nova Granit – przykład z ulicy Strzeleckiej. Fot. Marcin Kasznia / Facebook

Miejska Konserwator Zabytków zaznaczyła, że stara kostka z ulicy Ogrodowej ma być potraktowana „z szacunkiem” – wykonawca ma ją zabezpieczyć i składować na paletach tak, aby można było ją wykorzystać w przyszłości.

Plan remontu ulicy Ogrodowej na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza
Plan remontu ulicy Ogrodowej na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza

Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty do 13 sierpnia. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, ten będzie miał czas na prowadzenie robót budowlanych do 29 listopada 2019 roku.

Czytaj także:

Na ulicach Poznania leży wiele cennych nawierzchni – starych chodników czy „kocich łbów”. Czy warto je chronić? Jak pogodzić wygodę z wartościami historycznymi?

Miasto w przyszłości planuje odnowić m.in. ulicę Kilińskiego na Wildzie. Sprawdź, jakie zmiany w przyszłości mogą czekać tę ulicę.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

2 odpowiedzi na „Nowa kostka i chodnik na Ogrodowej: trwa przetarg”

  1. Czy po prawej stronie ulicy Ogrodowej od skrzyżowania z Półwiejską chodnik będzie osłupkowany? Jeżeli nie to remont chodnika nie ma sensu. Będzie dokładnie jak an tym zdjęciu – https://www.facebook.com/jestemautem/photos/a.875145915920567/1999551633479984

    1. Słupków nie przewidziano, ZDM nie udostępnił ponadto projektu organizacji ruchu.

Dodaj komentarz