2

Nowa kostka i chodnik na Ogrodowej: trwa przetarg

Nowe „Żelazko” doczeka się odnowionego otoczenia. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na remont ulicy Ogrodowej. Na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza pojawi się nowa, równa kostka i nowe chodniki. To 1 etap odnowy całego odcinka ulicy Ogrodowej.

Zobacz, jak prezentuje się odtworzona kamienica „Żelazko” na roku Krysiewicza/Ogrodowej!

Stromo i nierówno

Ulica Ogrodowa to przedłużenie ulicy Długiej. Biegnie od skrzyżowania z ul. Półwiejską do ulicy Ratajczaka. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest bardzo nierówna nawierzchnia jezdni – co szczególnie utrudnia jazdę rowerzystom. Dobra przyczepność i brak dziur są szczególnie wskazane na najbardziej stromym odcinku – od ul. Półwiejskiej do ul. Krysiewicza.

Także piesi nie mogą być zadowoleni z dzisiejszego wyglądu ulicy Ogrodowej. Chodniki są nierówne i zastawione samochodami. Betonowe płytki albo popękały, albo się rozsunęły.

Równe chodniki i płomieniowana kostka brukowa

Zarząd Dróg Miejskich zaplanował odnowę całej ulicy Ogrodowej. Podzielił ją na 2 etapy:

  • etap pierwszy, od ulicy Półwiejskiej do Krysiewicza,
  • etap drugi, od ulicy Krysiewicza do Ratajczaka.
Poznań odnowa ulicy Ogrodowej remont nowa kostka

Dwa etapy odnowy ulicy Ogrodowej

Obecnie trwa przetarg na remont w ramach etapu pierwszego (zobacz ogłoszenie). Co się zmieni? Z jezdni zniknie dotychczasowa nawierzchnia. Zastąpi ją kostka kamienna granitowa, której lico ścięto i spłomieniowano. To materiał dobrze znany z remontów ulic na Starym Mieście – ul. Woźnej, Wodnej czy Ślusarskiej. Stanowi pewien kompromis między wygodą a zachowaniem historycznych materiałów.

Natomiast na chodnikach pojawi się kostka betonowa „Nova Granit” – ta sama, co na sąsiedniej ulicy Krysiewicza i zgodna z „Katalogiem nawierzchni chodników”. To mniej szlachetny, choć równy materiał budulcowy. Ponadto zaplanowano odnowę odwodnienia na tym odcinku.

Strzelecka Poznań rowery kontraruch rowerowy Półwiejska

Kostka Nova Granit – przykład z ulicy Strzeleckiej. Fot. Marcin Kasznia / Facebook

Miejska Konserwator Zabytków zaznaczyła, że stara kostka z ulicy Ogrodowej ma być potraktowana „z szacunkiem” – wykonawca ma ją zabezpieczyć i składować na paletach tak, aby można było ją wykorzystać w przyszłości.

Plan remontu ulicy Ogrodowej na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza

Plan remontu ulicy Ogrodowej na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza

Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty do 13 sierpnia. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, ten będzie miał czas na prowadzenie robót budowlanych do 29 listopada 2019 roku.

Czytaj także:

Na ulicach Poznania leży wiele cennych nawierzchni – starych chodników czy „kocich łbów”. Czy warto je chronić? Jak pogodzić wygodę z wartościami historycznymi?

Miasto w przyszłości planuje odnowić m.in. ulicę Kilińskiego na Wildzie. Sprawdź, jakie zmiany w przyszłości mogą czekać tę ulicę.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie