Rowerzyści i kierowcy mają problem z zasadami ruchu drogowego - na przykład z działaniem czerwonego światła (brainlet)

Rowerzyści i kierowcy mają problem z zasadami ruchu drogowego

by

in

…na skrzyżowaniu ulicy Półwiejskiej z Kościuszki i Krakowską. Jazda na czerwonym świetle, po chodniku, pod prąd – to błędy popełniane przez kierujących. Pod koniec tekstu znajdziesz krótki film z tego miejsca.

Droga rowerowa na Dolnej Wildzie

Aż do 2020 roku nie było bezpośredniego połączenia rowerowego między Wildą a Starym Miastem. Na ulicy Wierzbięcice, Górnej i Dolnej Wildzie nie było żadnej infrastruktury rowerowej. Sytuacja zmieniła się dopiero teraz. Kończy się budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Dolna Wilda. Nowy odcinek powstaje między ul. Żelazka a Kościuszki.

Radość z nowej infrastruktury rowerowej psuje niefrasobliwość niektórych kierujących. Okazuje się, że skrzyżowanie ulicy Kościuszki / Krakowskiej i Półwiejskiej sprawia problemy rowerzystom i kierowcom. Najpierw spójrzmy, co się zmieniło przy okazji budowy drogi rowerowej do Wildy:

  • powstała jednokierunkowa droga rowerowa od ul. Królowej Jadwigi do Półwiejskiej,
  • zmniejszono szerokość jezdni z czterech do trzech pasów ruchu,
  • sygnalizacją świetlną objęto wszystkie wloty, w tym ciąg rowerowy wzdłuż ulicy Kościuszki / Krakowskiej oraz wylot ulicy Półwiejskiej,
  • poszerzono chodnik na ulicy Półwiejskiej.

Rowerzyści „na czerwonym” i na chodnikach

Pierwszym błędem w jeździe rowerzystów jest niezatrzymywanie się na czerwonym świetle. To nie żart. Problem dotyczy przede wszystkim ciągu wzdłuż Kościuszki / Krakowskiej. Mimo specjalnych sygnalizatorów dla rowerów, cykliści jadą „na czerwonym”, slalomem między przechodzącymi pieszymi. To potencjalnie niebezpieczne zachowanie – piesi jednocześnie mogą mieć „zielone”.

Innym zachowaniem niezgodnym z kodeksem drogowym jest jazda po przejściu dla pieszych i chodnikami.

[metaslider id=”6757″]

Czytaj też
Poradnik rowerowy. Jak poruszać się po ulicach z kontraruchem rowerowym? Czym jest kontrapas?

Jazda pod prąd. Legalna alternatywa skomplikowana

Jak już wiemy, między ul. Królowej Jadwigi a Kościuszki powstała jednokierunkowa droga rowerowa. To także jest problemem dla części rowerzystów. Choć ta droga jest oznakowana poprawnie, cykliści jeżdżą pod prąd pomimo znaku „zakaz wjazdu”. Rowerzyści popełniają wykroczenie, ale sytuacja jest złożona. Otóż w ramach inwestycji powstaje dobre połączenie Wildy ze Starym Miastem, ale niekoniecznie w drugą stronę.

Rowerzyści jadący od strony Starego Miasta najpierw jadą deptakiem. Za ulicą Kościuszki wjeżdżają na jezdnię, na prawy pas gdzie spotkamy także samochody. Potem cały czas jadą jezdnią, mijają ulicę Królowej Jadwigi. Wjeżdżają na ulicę Górna Wilda i na wysokości skrzyżowania z Niedziałkowskiego skręcają w lewo (!) przez torowisko, aby wjechać na nową drogę rowerową na Dolnej Wildzie.

Jazda rowerem od Starego Miasta do Wildy. Zielona trasa: legalna, ale jezdnią z autami. Czerwona trasa: nielegalna, ale bez aut
Jazda rowerem od Starego Miasta do Wildy. Zielona trasa: legalna, ale jezdnią z autami. Czerwona trasa: nielegalna, ale bez aut

Taka trasa może skutecznie odstraszyć przeciętnego rowerzystę, nieoswojonego z jazdą między samochodami i skręcaniem w lewo bez sygnalizacji na ulicy z torowiskiem. Stworzenie prostszej drogi jest możliwe, ale wymaga dużej przebudowy skrzyżowania Królowej Jadwigi i Półwiejskiej / Górnej Wildy. Do czasu tej przebudowy, rowerzyści będą wybierać jazdę nielegalną, ale prostszą i bez konieczności poruszania się jezdnią.

Także kierowcy lubią kolor czerwony

Jednak nie tylko rowerzyści popełniają błędy. Twardych danych brak, ale zdaniem Czasu na Poznań kierowcy jeżdżą agresywniej i częściej wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trzy takie sytuacje udało się uchwycić podczas 15 minutowego pobytu w tym miejscu (w tym dwie nagrano). Kierowca wjeżdżający „na czerwonym”, szczególnie przy wysokiej prędkości, jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu.

Ponadto kierowcy (głównie taksówkarze) upodobali sobie zastawianie ciągu rowerowego wzdłuż Kościuszki / Krakowskiej. Samochody blokują ruch w dosyć newralgicznym miejscu – na skrzyżowaniu, gdzie ominięcie z jednej strony utrudniają spacerowicze pod Starym Browarem, a z drugiej – dwupasmowa jezdnia. Warto przypomnieć, że za zatrzymanie pojazdu na skrzyżowaniu można otrzymać „nagrodę” w postaci mandatu na kwotę 300 złotych z jednym punktem karnym.

[metaslider id=”6765″]

Film

Zobacz także
Już niedługo zmieni się organizacja ruchu w 13 miejscach w centrum miasta? Gdzie? I jakie to będą zmiany? Sprawdź!


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie