Wizualizacja nowego skweru Eki z Małeki. Źródło: Front Architects

Czy podoba Ci się koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki? Trwają konsultacje

by

in

Dużo zieleni w miejsce asfaltu – tak może wyglądać łazarski skwer Eki z Małeki. Oceń projekt w trwających do 8 lipca konsultacjach społecznych!

Obecnie na Łazarzu trwa przebudowa Rynku Łazarskiego. Tutaj sprawdzisz, co się zmieni. Zawsze najnowsze artykuły i fotorelacje znajdziesz na czasnapoznan.pl/tag/rynek-lazarski.

Dyskusja nad zmianami od kilku lat

Skwer Eki z Małeki u zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej znajduje się na „dolnym Łazarzu”. Dziś to miejsce nieszczególnie przyjazne pieszym – dominuje asfalt, z małą enklawą zieleni. Skwer po raz pierwszy przebudowano w 2015 roku w ramach testu, ale od początku w planach była głęboka metamorfoza.

W 2019 roku zorganizowano tutaj Park(ing) Day, czyli całodzienny piknik. W miejsce zatok postojowych pojawiły się ławki, zieleń czy zielone poduchy. Jednocześnie zorganizowano konsultacje na temat przyszłości miejsca. Konsultacje zaowocowały powstaniem koncepcji autorstwa Front Architects. Zarząd Dróg Miejski prosi o opinie na jej temat.

Co ma się zmienić na skwerze Eki z Małeki?

Aranżacja skweru zaproponowana w koncepcji zakłada zamknięcie dla ruchu jezdni po jego północnej i południowej stronie (łącznik od ul. Małeckiego do ul. Granicznej oraz odcinek ul. Łukaszewicza pomiędzy ul. Małeckiego i Graniczną). Dzięki temu teren skweru powiększy się aż do linii zabudowy.

Architekci postawili na zieleń i zorganizowanie przestrzeni do wypoczynku. Są więc drzewa, trawa i krzewy, miejskie meble, czy też wielofunkcyjny podest. Nie zabrakło miejsca dla wydarzeń kulturalnych, których sceną skwer stał się w ostatnich latach. Projektanci pomyśleli także o możliwości ustawienia na skwerze ogródków gastronomicznych. Proponowany przebieg chodników odzwierciedla naturalne ciągi komunikacyjne, pozwalając łatwiej niż obecnie przejść z ul. Małeckiego w ul. Łukaszewicza i z ul. Granicznej w ul. Małeckiego. Całość uzupełniają elementy małej architektury, oświetlenie oraz monitoring.

Program konsultacji

Konsultacje społeczne trwają od 24 czerwca do 8 lipca 2020. W tym czasie Zarząd Dróg Miejskich czeka na opinię do koncepcji – wyślesz ją na ekizmaleki@zdm.poznan.pl.

Miasto zachęca do wypełnienia ankiety na stronie ekizmaleki.pl/ankieta. Także tą drogą wyrazisz swoje zdanie na temat nowego skweru Eki z Małeki.

Jeżeli boisz się przekazywać dane osobowe osobie fizycznej (Hanna Rzepecka z Koła), tę samą ankietę wypełnisz w punkcie konsultacyjnym. W tym celu przyjdź na skwer w poniedziałek lub we wtorek 28-29 czerwca od 14.00 do 18.00.

Zanim prześlesz swoje uwagi – obejrzyj krótką prezentację: ekizmaleki.pl/koncept.

Koncepcja nowego skweru Eki z Małeki. Źródło: Front Architects
Koncepcja nowego skweru Eki z Małeki. Kliknij aby powiększyć. Źródło: Front Architects

Także do 8 lipca trwają konsultacje projektu drogi rowerowej na ulicy Zwierzynieckiej.

Czytaj też
Gdzie będzie zielono, gdzie powinny powstać nowe osiedla? Urzędnicy zaczynają tworzyć nowe studium. W środę 24 czerwca początek konsultacji – przez Internet.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie