Dzień bez samochodu tramwaj pociąg Poznań korki

Tydzień zrównoważonego transportu: darmowa komunikacja kierowcom, odblaski pieszym

W Poznaniu trwa Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego władze miasta zachęcają do wyboru alternatywnych sposobów przemieszczania się. W piątek za darmo pojedziemy tramwajami, autobusami i pociągami. Oferty wyraźnie premiują posiadaczy samochodów.

Przeczytaj co zrobić, aby Twoje dziecko korzystało za darmo z autobusów i tramwajów w Poznaniu i podpoznańskich gminach.

Dzień bez samochodu – darmowy transport dla kierowców

Najciekawiej wygląda oferta dla zmotoryzowanych. W piątek (20 września) będą mogli za darmo* poruszać się tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań (czyli w całym Poznaniu oraz na niektórych liniach powiatu poznańskiego). Dokumentem potwierdzającym przywilej jest dowód rejestracyjny. Na jednym dokumencie może jechać jedna osoba. W poprzednich latach z tej promocji korzystało średnio 2,65 osoby na pojazd (dane z 2015 roku).

Każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana rowerem, tramwajem, autobusem lub pieszo ma pozytywny wpływ na zmniejszenie smogu.
Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania dla poznan.pl

Jednak nie tylko komunikacja miejska będzie tego dnia za darmo. Piątek to dzień bezpłatnych kolejowych podróży po Wielkopolsce! W tym dniu nie zapłacimy za jazdę pociągami Kolei Wielkopolskich, Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz POLREGIO w granicach województwa wielkopolskiego. Podobnie jak w przypadku tramwajów i autobusów, warunkiem bezpłatnej podróży koleją jest posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego. Szczegóły promocji znajdziesz tutaj.

* za darmo, czyli za cenę posiadania samochodu

Pociąg Kolei Wielkopolskich na przystanku kolejowym Poznań Garbary
Pociąg Kolei Wielkopolskich na przystanku kolejowym Poznań Garbary

Przeczytaj, jak w 2018 roku obchodzono Dzień bez samochodu:

Kierowcy stali w korkach mimo darmowego transportu zbiorowego

Odblaski dla pieszych

2/3 ofiar śmiertelnych w wypadkach w nocy w terenie zabudowanym to osoby znajdujące się w pojeździe, 1/3 to piesi. Osoby znajdujące się w pojeździe stanowią również zdecydowaną większość osób rannych tj. 82,5%, piesi 17,5%. Ponadto wypadki drogowe w nocy w terenie zabudowanym stanowią niewielką, kilkuprocentową grupę wszystkich wypadków, do jakich dochodzi w Polsce w ciągu roku (dane z 2016 roku za brd24.pl).

Zarząd Transportu Miejskiego w ramach akcji „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” będzie zachęcać do noszenia przez pieszych odblasków. Jak zauważa Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM-u, używając opaski odblaskowej jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców i innych uczestników ruchu. Dlatego od 16 września (poniedziałku) opaski będą rozdawane w Punktach Obsługi Klienta ZTM do wyczerpania zapasów.

Noszenie odblasków jest obowiązkiem nocą poza terenem zabudowanym, jeżeli poruszamy się drogą publiczną.

„Odlot” przy Starym Marychu

Specjalne atrakcje będą towarzyszyć użytkownikom transportu zbiorowego. W piątek od godziny 14 do 17 i w niedzielę od godziny 12 do 15 wiata na przystanku Plac Wiosny Ludów (kierunek AWF) będzie przyozdobiona balonami na podobieństwo filmu „Odlot”. Ponadto pasażerowie otrzymają cukierki od hostess i dostąpią zaszczytu wejścia na czerwony dywan w akompaniamencie oklasków i fanfarów.

Odlot kadr z filmu balony tydzień zrównoważonego transportu
Kadr z filmu „Odlot” (Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures)

W wyżej podanych godzinach pod Starym Marychem zaplanowano także zabawy dla dzieci (prelekcje, malowanie twarzy). Ponadto podładujemy telefony i wyciśniemy sok, wytwarzając energię elektryczną przy użyciu roweru stacjonarnego. Na chętnych w piątek i niedzielę poczekają rowerowe mapy Poznania i asystent rowerowy, który nauczy, jak wypożyczyć rower miejski.

Czytaj też:

Nie tylko madki z bombelkami chodzą po ścieżkach rowerowych na Kaponierze. Robią to także osoby starsze i młode. Zdjęcia zrobione w przeciągu 10 minut! Efekt „trzynastek” i „zerowego PIT-u”?


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie