Wybory do Parlamentu Europejskiego Polska Poznań flaga

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować w Poznaniu?

by

in

Już w niedzielę wybierzemy reprezentantów Polski w Parlamencie Europejskim. Jak i na kogo głosować w Poznaniu? W jakich godzinach czynne są lokale wyborcze? Zapraszam do niezbędnika wyborczego.

Maraton wyborczy trwa. W październiku 2018 roku głosowaliśmy w wyborach samorządowych, w marcu 2019 roku wybieraliśmy radnych osiedlowych… a jesienią przed nami krajowe wybory parlamentarne.

Czym jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski w Unii Europejskiej pełni podobną rolę, jak krajowe parlamenty (np. nasz Sejm). Zajmuje się władzą ustawodawczą – tworzeniem prawa, uchwalaniem budżetu UE i kontrolowaniu działań władzy wykonawczej (Komisji Europejskiej).

W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą członkowie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Każdy europoseł wybierany jest w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Kandydaci startują z krajowych komitetów wyborczych. Parlament Europejski liczy sobie 751 europosłów, z czego w Polsce będziemy wybierać 51 reprezentantów. W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, liczba członków Parlamentu Europejskiego zmniejszy się do 705, a liczba polskich europosłów wzrośnie do 52.

Kiedy głosujemy w Poznaniu?

Wybory do europarlamentu w całej Unii Europejskiej (w tym w Poznaniu) odbędą się w niedzielę, 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Co ważne, do lokalu należy przybyć bezwzględnie przed godziną zamknięcia. Jeżeli dotrzemy na miejsce po 21, nie oddamy głosu.

Kto może głosować w wyborach do europarlamentu?

W głosowaniu może wziąć udział każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej powyżej 18 roku życia. W Poznaniu mogą głosować wszyscy stale mieszkający w naszym mieście.

Pod pojęciem „stałego zamieszkania” rozumiane jest zameldowanie na pobyt stały. Poznaniacy i poznanianki od urodzenia nic nie muszą robić, gdyż „z automatu” mogą głosować. Osoby spoza Poznania mogły zameldować się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta lub przez Internet na platformie ePUAP. Ponadto istniała możliwość dopisania się do rejestru wyborców dla tych mieszkańców miasta, którzy nie chcieli się zameldować. Oni też głosują w Poznaniu.

Poznaniacy, podobnie jak Wielkopolanie, wybiorą kandydatów z okręgu nr 7 obejmującego całe województwo wielkopolskie.

Jak znaleźć swoje miejsce głosowania? – sprawdź tutaj.

Jak sprawdzić, czy mogę głosować w Poznaniu? – sprawdź tutaj (jeżeli możesz głosować, otrzymasz też informację o lokalu wyborczym).

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo oddać głos?

Jak już wspomniano, w Poznaniu głosujemy na kandydatów z całego województwa wielkopolskiego. Pełną listę kandydatów znajdziesz na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Ze swojej strony mogę polecić rzetelne podsumowanie wszystkich kandydatów przygotowane przez Seweryna Lipońskiego, dziennikarza telewizji WTK. Na jego stronie internetowej zobaczysz nie tylko spis kandydatów, ale także informacje o komitetach i liderach poszczególnych komitetów oraz wywiady.

Listy kandydatów znajdziesz też w urzędach, na przystankach… Z pewnością zobaczysz ich reklamy na mieście 😉

Przed wyruszeniem w niedzielę na wybory sprawdź prognozę pogody.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować w Poznaniu?

Eurowybory 2019: jak oddać ważny głos?

Do lokalu wyborczego zabierasz dowód osobisty lub paszport. Po wejściu do lokalu skieruj się do komisji wyborczej. Tam zostaniesz poproszony o dokument tożsamości, a po weryfikacji otrzymasz kartę do głosowania.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybierasz TYLKO JEDNEGO KANDYDATA. Dlatego na karcie do głosowania stawiasz znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata lub kandydatki.

Po zagłosowaniu wrzucasz kartę do urny… i czekasz na wyniki wyborów 😉 Sondażowe pojawią się już w niedzielę po godzinie 21, na te oficjalne będziemy musieli poczekać.


Do końca maja mamy czas na przygotowanie projektów do kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego:

Poznański Budżet Obywatelski 2020: poradnik składania projektów

Dołącz do nas na FacebookuTwitterze, Wykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować w Poznaniu?”

Dodaj komentarz