Łazarz, skrzyżowanie ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego - wizualizacja przebudowy

Skrzyżowanie Hetmańska/Dmowskiego: szersze azyle dla pieszych i więcej zieleni

by

in

Drogowcy ogłosili przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego. To tutaj w 2019 roku doszło do śmiertelnego potrącenia dziecka przez motorniczą.

Zobacz także
Trzy różne spojrzenia na plac przed Dworcem Zachodnim – wyniki konkursu

Hetmańska/Dmowskiego: tragiczny wypadek

Skrzyżowanie ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego znajduje się na skraju Łazarza. Przebiega tutaj II rama komunikacyjna (obwodnica śródmieścia Poznania), linia tramwajowa oraz droga rowerowa. Przejść przez ulicę Hetmańską wzdłuż Dmowskiego można tylko po zachodniej stronie skrzyżowania. To przejście nie było w pełni bezpieczne – posiadało bardzo wąskie azyle dla pieszych między jezdniami a torowiskiem.

5 czerwca 2019 roku motornicza potrąciła w tym miejscu ośmioletniego chłopca. Pieszy zmarł mimo reanimacji. Jak ustalili biegli, oboje mieli czerwone światło. Chłopiec nie powinien wejść na przejście dla pieszych przez torowisko, a motornicza – wjechać na skrzyżowanie. Bezpośrednio po tym wypadku odbył się protest uczniów, nauczycieli i mieszkańców Łazarza. Chcieli zwrócić uwagę władz Poznania na problem niebezpiecznych przejść dla pieszych.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego wypadku. W styczniu 2020 roku zapadł wyrok: kierującą tramwajem skazano na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, roczny zakaz prowadzenia tramwajów i zapłatę 15 tys. zł. Jednocześnie urzędnicy zapowiedzieli zmiany na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Dmowskiego. W lipcu 2019 roku zamknięto lewoskręt z ulicy Hetmańskiej w kierunku Dmowskiego. Urządzono tam tymczasowy azyl dla pieszych. Urząd Miasta Poznania zapowiedział, że to nie koniec zmian:

Trwają już jednak prace nad dokumentacją budowlaną dla przebudowy skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Jej ukończenie planowane jest w październiku tego roku (2019 – red.)

Bezpieczniej na skrzyżowaniu Hetmańska-Dmowskiego, poznan.pl

Przetarg na przebudowę skrzyżowania

19 marca Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego. Głównym elementem inwestycji jest stworzenie dwóch szerokich azyli dla pieszych między jezdniami ulicy Hetmańskiej a torowiskiem. Powstaną z kwadratowych płyt betonowych o boku 50 cm. Ponadto przeprojektowano geometrię skrzyżowania, zmniejszając promień skrętów w prawo.

Wizualizacja skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego po zmianach
Wizualizacja skrzyżowania ulicy Hetmańskiej z Dmowskiego po zmianach

Miejsce dotychczas zajęte przez lewoskręt i asfalt zajmie zieleń. W projekcie założono także wzmocnienie nawierzchni ulicy Hetmańskiej (kierunek Rondo Starołęka) przed skrzyżowaniem z Dmowskiego na długości ok. 70 metrów.

ZDM czeka na oferty do 15 kwietnia. Po podpisaniu umowy z wykonawcą, miasto oczekuje zakończenia robót budowlanych w ciągu 60 dni. Warto dodać, że na Łazarzu teraz trwa przebudowa Rynku Łazarskiego.

Link do dokumentacji przetargowej

Hetmańska/Dmowskiego: projekt organizacji ruchu. Źródło: Zarząd Dróg Miejskich
Hetmańska/Dmowskiego: projekt organizacji ruchu. Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Aktualizacja z 20 kwietnia 2020

Do przetargu stanęło czterech wykonawców: z Lubonia, Gniezna, Kościana i Pobiedzisk. Najtańszą ofertę złożyła firma usługowo-handlowa „ANNA” z Gniezna. Wyceniła ona roboty na 434 233,73 zł. Co ważne: wszyscy złożyli oferty poniżej kosztorysu – ZDM na przebudowę skrzyżowania Hetmańska/Głogowska chciał przeznaczyć 729 795 zł.

Przebudowa skrzyżowania Hetmańskiej z Dmowskiego. Cztery oferty w przetargu

Czytaj także
Prokuratura bada, czy w Poznaniu nielegalnie wyznaczano miejsca parkingowe

Park Kasprowicza dzisiaj to zielona oaza na Łazarzu. Jednak 100 lat temu Niemcy mieli zupełnie inny pomysł na Górny Łazarz. Miało tam powstać śródmieście pełne kamienic i zielonych ulic.

Żywe śródmieście w parku Kasprowicza – Plan na Poznań #11


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie