Dzień bez samochodu tramwaj pociąg Poznań korki

Ile osób korzysta z darmowych przejazdów podczas Dnia bez samochodu?

W Poznaniu od kilku lat kierowcy mogą jeździć za darmo tramwajami i autobusami podczas Dnia bez samochodu (przeważnie 22 września). Czy zmotoryzowani mieszkańcy Poznania chętnie korzystają z tej promocji?

Dzień bez samochodu – promocja

21 września kierowcy mogli za darmo poruszać się tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań (czyli w całym Poznaniu oraz na niektórych liniach powiatu poznańskiego). Dokumentem potwierdzającym przywilej jest dowód rejestracyjny. Na jednym dokumencie mogła jechać jedna osoba.

Przeczytaj też o tym, z jakich promocji z okazji Dnia bez samochodu można było skorzystać

Czy darmowe przejazdy dla kierowców mają sens?

Promocje wyłącznie dla osób posiadających samochody spotykają się z różnymi reakcjami. Niektórzy uważają je za dobrą promocję transportu zbiorowego. Inni zastanawiają się, czy dotowanie kierowców przez samorządy (czyli – pośrednio – nas wszystkich) przynosi wymierne korzyści. Także w związku z tym, że to pasażerowie tramwajów, autobusów czy pociągów nie tworzą korków, w przeciwieństwie do kierowców.

Czytaj też: w tym roku Dzień bez samochodu był równie zakorkowany, jak inne dni

Coraz częściej praktykowane jest stosowanie specjalnych promocji wyłącznie dla osób posiadających samochody. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że są to akcje… miast i organizatorów transportu zbiorowego. (…) O ile akcje te odnoszą sukces medialny, o tyle warto zadać pytania czy inicjatywy finansowane także z budżetów miast są sprawiedliwe, czy odpowiednio wpisują się w długofalową strategię promocji transportu zbiorowego i czy nie ma lepszych alternatywnych rozwiązań.

urbnews.pl

Święty Marcin dzień bez samochodu tramwaj korki

Miasto pochwaliło się efektami promocji

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o liczbie osób okazujących dowód rejestracyjny podczas Dnia bez samochodu (czyli jeżdżących za darmo).

  • 22.09.2017: 253 osoby,
  • 22.09.2016: 391 osób,
  • 22.09.2015: 492 osoby,
  • 2014 rok: brak danych
  • 16-22.09.2013: 2847 osób (tego roku za darmo jeździliśmy przez tydzień, nie przez jeden dzień)

W latach 2015-2017 średnio było to 379 osób.

Dzień bez samochodu korki Poznań

Jak interpretować te dane?

MPK Poznań chwali się, że dziennie przewozi ok. 603 000 pasażerów. 379 kierowców jeżdżących za darmo stanowi 0,06% ogólnej liczby pasażerów.

Miasto nie wskazało, w jaki sposób uzyskało dane o osobach z dowodami rejestracyjnymi. Można założyć, że pochodzą one z kontroli biletów przeprowadzanych przez kontrolerów. W 2015 roku przeprowadzono ok. 67 500 kontroli biletowych (185 dziennie). Biorąc pod uwagę to, że w tym samym roku 492 osoby okazały dowód rejestracyjny podczas Dnia bez samochodu, daje to 2,65 osoby jeżdżącej za darmo na jedną kontrolę. Czyli tak naprawdę 2,65 osoby w jednym pojeździe (jedna kontrola obejmuje jeden tramwaj lub autobus).

2,65 osoby jeżdżące za darmo – czy to dużo, czy mało?

Nowoczesny tramwaj Solaris Tramino mieści do 229 pasażerów. Na popularnych liniach tramwajowych (np. 16) liczba osób w bimbie może się zbliżać do tej wartości. 2,65 osoby jeżdżącej za darmo w pełnym tramwaju to około 1% całości.

Najpopularniejsze poznańskie autobusy – Solaris Urbino 18 – mieszczą do 170 osób. Załóżmy, że autobus jedzie wypełniony w połowie (85 ludzi). 2,65 osoby z dowodem rejestracyjnym stanowią w takim przypadku około 3,1% liczby wszystkich pasażerów w pojeździe.

Dzień bez samochodu podsumowanie Poznań

Można zatem ostrożnie założyć, że z promocji podczas Dnia bez samochodu korzysta ok. 2-3% pasażerów. Kwestią otwartą jest to, czy są to stali użytkownicy transportu zbiorowego (i podczas Dnia bez samochodu zwyczajnie zabierają swój dowód rejestracyjny), czy kierowcy zwabieni darmowymi przejazdami.

Komentarze

4 odpowiedzi na „Ile osób korzysta z darmowych przejazdów podczas Dnia bez samochodu?”

  1. […] Czy Dzień bez samochodu skutecznie zachęca kierowców do wybrania komunikacji miejskiej? Sprawdź … […]

  2. […] formą zachęcania kierowców do transportu zbiorowego są dni bez samochodu. Sprawdź, ilu kierowców korzysta z takich promocji w Poznaniu oraz czy tydzień bezpłatnej komunikacji zwabia więcej kierowców, niż tylko 1 dzień. Wyniki […]

  3. Awatar Wesoły Romek
    Wesoły Romek

    Ciekawy artykuł i widać, że ktoś się przyłożył do roboty. Szkoda, że jest napisany takim drewnianym, urzędniczym językiem. Ciągle tylko „posiadających samochody”, „posiadających samochody”, zamiast prostego „kierowcy”. Także określenie „mogli za darmo poruszać się” pochodzi z okropnego, urzędniczego języka – wystarczy napisać „mogli za darmo jeździć”. „Na jednym dokumencie” też jest błędne i okropne. Powinno być „z jednym”. Czy ta osoba siedziała na tym dokumencie? Zdanie „czy nie ma lepszych alternatywnych rozwiązań” też jest błędne, powinno być „czy nie ma lepszego alternatywnego rozwiązania”. Sprawdźcie to sobie w słowniku. Generalnie widać, że się staracie i przy tym artykule ktoś przysiadł i się starał, ale tekst jest fatalnie napisany, surowym urzędniczym językiem wprost z wniosków o unijne dofinansowanie albo z raportów policyjnych.

Dodaj komentarz