Łacina: inwestycje, nowy market Kaufland. Marzenia: propozycja zabudowy według MPU. Rzeczywistość: planowany market. Źródło: MPU / Geopoz

Przy Posnanii mogła powstać równa zabudowa, a będzie market z parkingiem naziemnym

by

in

Kolejny przykład fatamorgany urbanistycznej. Miasto szczyciło się wizualizacjami nowej zabudowy na Łacinie przy Posnanii. Plan miejscowy jest jednak na tyle elastyczny, że jakość rozplanowania zabudowy zależy od chęci inwestora.

Dowiedz się więcej
Co z korkami w Posnanii? W 2019 roku zwiększono przepustowość wyjazdu z parkingu

Spójna zabudowa wzdłuż ulic na Łacinie

W 2019 roku uchwalono plan miejscowy dla okolic centrum handlowego Posnania. MPZP „Łacina – Południe – część B” reguluje przyszłą zabudowę w rejonie ulicy Niemena, Brneńskiej i Milczańskiej. Miejska Pracownia Urbanistyczna podczas konsultacji tego planu miejscowego zaprezentowała wizualizacje. Przedstawiają one planowaną zabudowę, która może zostać wybudowana zgodnie z MPZP.

Wizualizacja zabudowy, która może powstać zgodnie z MPZP przy skrzyżowaniu Brneńska / Milczańska na Łacinie
Wizualizacja zabudowy, która może powstać zgodnie z MPZP przy skrzyżowaniu Brneńska / Milczańska na Łacinie

Dla obszaru między ulicą Brneńską, Milczańską a Krzywoustego plan pozwala na zabudowę usługową. Wizualizacje prezentują spójne budynki wzdłuż tych ulic według jednej linii zabudowy. Wewnątrz tego kwartału wrysowano dość przypadkowo ustawione obiekty, pokazując, że wybudowanie czegoś w tym miejscu jest pewnie możliwe. Na wizualizacjach nie widzimy żadnych parkingów naziemnych. MPZP dla tego miejsca uchwalono w lipcu 2019 roku.

W grudniu 2019 roku dowiedzieliśmy się, że spółka Kaufland Polska Markety przygotowuje realizację nowego marketu. Ma on stanąć na wyżej opisanym narożniku Brneńska/Milczańska. W ramach inwestycji zostaną zagospodarowane działki o wielkości 1,2 ha. W kwietniu 2020 roku inwestor uzyskał pozwolenie na budowę. To oznacza, że inwestycja musi być zgodna z planem miejscowym, prawda?

Okazuje się, że nowy market nie stanie w linii zabudowy ulicy Brneńskiej czy Milczańskiej, ale kilkadziesiąt metrów dalej. A tam, gdzie miejscy planiści pokazywali zabudowę na narożniku skrzyżowania, pojawi się parking naziemny. Jak to możliwe? Plan miejscowy jest bardzo elastyczny. Choć umożliwia budowę zgodnie z miejskimi wizualizacjami, to pozwala na więcej.

Niespodzianka w majestacie prawa

Rysunek planu miejscowego "Łacina - Południe - część B" w okolicy Brneńskiej / Milczańskiej
Rysunek planu miejscowego „Łacina – Południe – część B” w okolicy Brneńskiej / Milczańskiej

Czytaj także
Na terenie wokół Elektrociepłowni Garbary powstanie osiedle z 1400 mieszkaniami. Inwestycja budzi kontrowersje. Jednak co jest alternatywą? I czy ta alternatywa nie byłaby bardziej szkodliwa?

Zajrzyjmy do MPZP. Po pierwsze, plan dopuszcza budowę parkingów naziemnych. Co prawda mają to być „parkingi w zieleni”, ale to nie zmienia faktu, że ich budowa jest możliwa. Z czego inwestor skorzystał.

Po drugie i najważniejsze, w planie miejscowym mamy obowiązującą linię zabudowy przy ulicy Brneńskiej (czyli zabudowa musi powstać wzdłuż niej) i nieprzekraczalną wzdłuż Milczańskiej (czyli zabudowa nie może przekroczyć tej linii, ale nie musi do niej ściśle przylegać). Czy to oznacza, że market musiał powstać wzdłuż ulicy Brneńskiej, a proponowana inwestycja łamie prawo?

Nie. Wszystko dzięki jednemu zapisowi:

W zakresie parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu
oznaczonego na rysunku planu symbolem U ustala się dopuszczenie lokalizacji zabudowy wewnątrz terenu, pod warunkiem usytuowania jej w odległości większej niż 30 m od obowiązującej linii zabudowy.
MPZP „Łacina – Południe – część B” (podkreślenie – red.)

Dobrze myślicie – odległość między marketem a linią zabudowy wynosi 30 metrów.

Plan budowy marketu Kaufland przy skrzyżowaniu Brneńska / Milczańska na Łacinie
Plan budowy marketu Kaufland przy skrzyżowaniu Brneńska / Milczańska na Łacinie

Dobre miasto „na papierze”

Na Łacinie występuje ten sam przypadek, co w planie dla okolic ulicy Unii Lubelskiej. Miasto w swoich wizualizacjach pokazuje zabudowę pierzejową. Jednak jest to fatamorgana – plan miejscowy jest elastyczny i zgodnie z nim można postawić dosyć dowolne budownictwo. Więcej o przypadku ul. Unii Lubelskiej przeczytasz w tym artykule:

Miejska Pracownia Urbanistyczna chce tworzyć atrakcyjne miasto. Dobrze zaprojektowane, z ulicami, poprawnie rozplanowaną zabudową. Przynajmniej takie są „propozycje zagospodarowania” na bazie tworzonych przez MPU planów miejscowych. Jeżeli tak, to urbaniści powinni tworzyć bardziej szczegółowe plany miejscowe. Po co mamić mieszkańców dobrą, ale wirtualną zabudową?

Co do samego Kauflandu: będzie on wielopiętrowy i nie tylko z parkingiem naziemnym, ale także zadaszonym (w parterze budynku). Budowa powinna niedługo ruszyć, działki już ogrodzono.

Zobacz też

Czy Łacina mogła nie zostać zdominowana przez wielkie centrum handlowe Posnania? Okazuje się, że tak. Plan z 2003 roku zakładał dużo bardziej zharmonizowaną zabudowę terenów przy rondzie Rataje.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie