Nowe „Żelazko” doczeka się odnowionego otoczenia. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na remont ulicy Ogrodowej. Na odcinku od Półwiejskiej do Krysiewicza pojawi się nowa, równa kostka i nowe chodniki. To 1 etap odnowy całego odcinka ulicy Ogrodowej.
Zobacz, jak prezentuje się odtworzona kamienica „Żelazko” na roku Krysiewicza/Ogrodowej!
Stromo i nierówno
Ulica Ogrodowa to przedłużenie ulicy Długiej. Biegnie od skrzyżowania z ul. Półwiejską do ulicy Ratajczaka. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest bardzo nierówna nawierzchnia jezdni – co szczególnie utrudnia jazdę rowerzystom. Dobra przyczepność i brak dziur są szczególnie wskazane na najbardziej stromym odcinku – od ul. Półwiejskiej do ul. Krysiewicza.
Także piesi nie mogą być zadowoleni z dzisiejszego wyglądu ulicy Ogrodowej. Chodniki są nierówne i zastawione samochodami. Betonowe płytki albo popękały, albo się rozsunęły.
Równe chodniki i płomieniowana kostka brukowa
Zarząd Dróg Miejskich zaplanował odnowę całej ulicy Ogrodowej. Podzielił ją na 2 etapy:
- etap pierwszy, od ulicy Półwiejskiej do Krysiewicza,
- etap drugi, od ulicy Krysiewicza do Ratajczaka.
Obecnie trwa przetarg na remont w ramach etapu pierwszego (zobacz ogłoszenie). Co się zmieni? Z jezdni zniknie dotychczasowa nawierzchnia. Zastąpi ją kostka kamienna granitowa, której lico ścięto i spłomieniowano. To materiał dobrze znany z remontów ulic na Starym Mieście – ul. Woźnej, Wodnej czy Ślusarskiej. Stanowi pewien kompromis między wygodą a zachowaniem historycznych materiałów.
Natomiast na chodnikach pojawi się kostka betonowa „Nova Granit” – ta sama, co na sąsiedniej ulicy Krysiewicza i zgodna z „Katalogiem nawierzchni chodników”. To mniej szlachetny, choć równy materiał budulcowy. Ponadto zaplanowano odnowę odwodnienia na tym odcinku.
Miejska Konserwator Zabytków zaznaczyła, że stara kostka z ulicy Ogrodowej ma być potraktowana „z szacunkiem” – wykonawca ma ją zabezpieczyć i składować na paletach tak, aby można było ją wykorzystać w przyszłości.
Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty do 13 sierpnia. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, ten będzie miał czas na prowadzenie robót budowlanych do 29 listopada 2019 roku.
Czytaj także:
Na ulicach Poznania leży wiele cennych nawierzchni – starych chodników czy „kocich łbów”. Czy warto je chronić? Jak pogodzić wygodę z wartościami historycznymi?
Miasto w przyszłości planuje odnowić m.in. ulicę Kilińskiego na Wildzie. Sprawdź, jakie zmiany w przyszłości mogą czekać tę ulicę.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.