Poznań parkowanie Stare Miasto

Jak rozwiązać problem parkowania w centrum Poznania? Wyniki ankiety

by

in

Stare Miasto i śródmieście Poznania zmagają się z nadmiarem samochodów. Ulice nie są w stanie zmieścić wszystkich pojazdów, a parkingi buforowe i wielopoziomowe nie są sensowną alternatywą. Podsumowujemy pomysły rozwiązania problemu parkowania w centrum.

Parkowanie Poznań – szczegóły ankiety

6 listopada na stronie czasnapoznan.pl pojawiło się podsumowanie różnych pomysłów na rozwiązanie problemu z parkowaniem. Poza tym przedstawiono cztery sposoby na poradzenie sobie z nadmiarem samochodów na Starym Mieście:

  • wprowadzenie parkowania tylko dla mieszkańców (w wybranych godzinach),
  • walka z nielegalnym parkowaniem,
  • utworzenie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania,
  • podniesienie opłat za postój w strefie.

Parkowanie w Poznaniu jest stałym tematem tekstów. Na łamach strony czasnapoznan.pl opisano także łamanie prawa na ulicy Rybaki, bezsilność Straży Miejskiej czy plagę dewastacji słupków na chodnikach.

Parkowanie Poznań – wyniki ankiety

Zapytaliśmy się czytelników, co sądzą o powyższych czterech propozycjach. Przez 3 tygodnie mogli oni wyrazić swoją opinię w ankiecie. Czas na podsumowanie wyników!

Czytelnicy strony twierdzą, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów parkingowych w Poznaniu jest zlikwidowanie nielegalnego parkowania. Łącznie oddano na tę opcję 47% głosów.

Parkowanie Poznań wyniki ankiety
Jak rozwiązać problem parkowania w centrum Poznania? Wyniki ankiety

Nielegalne, czyli jakie?

Parkowanie nielegalne to takie, przy którym kierowca:
– pozostawia mniej, niż 1,5 metra chodnika pieszym,
– staje wbrew tabliczce wyznaczającej sposób postoju (np. stoi równolegle na parkowaniu skośnym),
– pozostawia samochód w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych,
– stoi tam, gdzie nie ma wyznaczonego miejsca (w strefie zamieszkania).
Ponadto postuluje się zablokowanie możliwości postoju poza SPP na klepiskach i „terenach niczyich” (np. teren przy ulicy Ewangelickiej) czy uszczelnienie poboru opłat.

Na drugim i trzecim miejscu znalazło się stworzenie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania i podniesienie opłat za postój w SPP. Oddano na nie, kolejno, 28% i 25% wszystkich głosów.

Co ciekawe, nikt nie wybrał pierwszej pozycji, czyli dotowania mieszkańców Starego Miasta. Przypomnijmy: ta propozycja zakłada przeznaczenie miejsc postojowych przy ulicach na całym Starym Mieście wyłącznie dla mieszkańców w godzinach wieczornych i nocnych.

To nie jedyna ankieta, którą opisywaliśmy na łamach strony czasnapoznan.pl. Zajrzyj, co mieli do powiedzenia internauci w sprawie sensowności montażu elektronicznych tablic z rozkładem jazdy. Takie tablice znajdziesz na przystankach tramwajowych Poznań Główny.


Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie