Najnowsze zdjęcia satelitarne Poznania zobaczysz w programie Google Earth (a wybrane fotografie w tym artykule). Prezentują najnowsze inwestycje i zmiany w zagospodarowaniu Poznania.
Zobacz też
Wolne Tory: na razie nową dzielnicę możemy pooglądać na trójwymiarowym modelu dostępnym w Internecie. Kiedy rozpoczną się inwestycje?
Zdjęcia satelitarne, zdjęcia lotnicze, ortofotomapy – czym one są?
Najpierw wyjaśnimy różnice między zdjęciami satelitarnymi, lotniczymi a ortofotomapami. Choć wszystko sprowadza się do zdjęć terenu, to są między nimi pewne różnice.
Zdjęcie satelitarne to zdjęcie powierzchni Ziemi wykonane z pokładu satelitów – obiektów umieszczonych tysiące kilometrów nad nami. Te zdjęcia wykorzystuje się w meteorologii, rolnictwie, kartografii czy planowaniu rozwoju. Mapy pokrywy chmur nad Europą z prognoz pogody czy oszacowania zmiany powierzchni biologicznej czynnej powstają między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych. Choć są wykonywane w wysokiej rozdzielczości, to jeszcze nie są w stanie zapewnić precyzji pozwalającej np. na wyraźne rozpoznanie samochodu stojącego pod Twoim blokiem.
Zdjęcia lotnicze także prezentują wycinek powierzchni Ziemi. Wykonywane są z dużo niższej wysokości – z kilku kilometrów. Niższa wysokość pozwala na zwiększenie precyzji fotografii. Na zdjęciu lotniczym możemy bez problemu odróżniać kolory samochodów stojących na parkingu, a nawet obrazować pojedynczych ludzi przechadzających się chodnikiem. Wadą tego rodzaju aerofotografii jest konieczność wykonania wielu przelotów oraz dużej liczby zdjęć, aby pokryć duży teren.
Zdjęcie satelitarne czy lotnicze samo w sobie jest zwykłą fotografią. Nie pozwala na dokonywanie pomiarów czy określanie współrzędnych geograficznych. Jest to możliwe, jednak wymaga obróbki zdjęć. Musimy je zorientować względem stron świata oraz linii południków i równoleżników. Nie zapomnijmy o „wygięciu” zdjęcia, aby odpowiadało powierzchni terenu (nawet minimalne rozbieżności w kącie nachylenia aparatu wywołują różnice w odległościach między obiektami). Na koniec musimy jeszcze połączyć wszystkie zdjęcia, aby otrzymać jedno duże. W ten sposób stworzyliśmy ortofotomapę – mapę, której podkładem są przetworzone zdjęcia lotnicze czy satelitarne. Ortofotomapa jest zwyczajną mapą: posiada skalę, wyznaczony kierunek północny czy pozwala na określenie współrzędnych danego miejsca.
Czytaj także
Miasto rozplanowało nowe osiedle przy ul. Unii Lubelskiej. Tylko czy inwestycje dorównają „koncepcji zagospodarowania”, którą chwali się miasto? Okazuje się, że jakość zabudowy zależy od woli dewelopera.
Poznań z góry – sierpień 2020
Google Earth to program i usługa internetowa pozwalające na przeglądanie ortofotomap Ziemi. Znajdziemy tu przede wszystkim ortofotomapy stworzone na podstawie zdjęć satelitarnych. I taki charakter mają najnowsze fotomapy Poznania. Wykonała je firma Maxar Technologies, fotografie powstały 6 sierpnia 2020 roku – więc są dosyć aktualne. Zobaczymy na nich wiele inwestycji i zmian w Poznaniu, w tym:
- budowę kolejnego biurowca w ramach „Nowego Rynku” na Wildzie,
- wyburzone obiekty w Starej Rzeźni oraz okoliczne inwestycje mieszkaniowe: „Na Podgórniku” i „Esencja”,
- przebudowę rynku Łazarskiego,
- inwestycje na terenie dawnej Wiepofamy i Goplany na Jeżycach,
- dawny szpital przy Szkolnej/Koziej czekający na start budowy centrum senioralnego,
- budowę tramwaju na Naramowice i węzła z ulicą Lechicką,
- coraz bardziej opustoszałą dawną fabrykę wódki przy Jeziorze Maltańskim,
- pierwsze wyburzenia na terenie Elektrociepłowni Garbary
i dużo więcej! Najnowsza ortofotomapa obejmuje prawie cały Poznań oraz część aglomeracji.
Poniżej znajdziesz kilka zdjęć prezentujących wybrane miejsca w Poznaniu. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś samemu obejrzeć najnowsze zdjęcia Poznania, pobierz program Google Earth. Jak? Kliknij tutaj (przeniesiesz się do odpowiedniego fragmentu artykułu).
[metaslider id=”7293″]
Jak przeglądać ortofotomapy Poznania w Google Earth?
Jedyną możliwością zobaczenia tej i starszych kompilacji zdjęć Poznania jest zainstalowanie programu Google Earth. Program zadziała tylko na komputerach z Windowsem, macOS i Linuksem. Jest to też zupełnie inny program, niż ten dostępny na telefony czy tablety. W wersji mobilnej nie wybierzemy konkretnej ortofotomapy.
Program ściągniesz ze strony Google: google.pl/intl/pl/earth/download/gep/agree.html.
Po instalacji, na górnym pasku ikon znajdujemy tę prezentującą zegar i strzałkę. Klikamy. W lewym górnym rogu wyświetla się suwak pozwalający na wybór zdjęć z wybranego czasu. W przypadku Poznania mamy do dyspozycji fotografie w wysokiej jakości od 2001 roku (a w niższej rozdzielczości nawet od 1984 – więcej informacji pod tym linkiem).
Polecamy historyczną serię Plan na Poznań – unikatowy zbiór niedoszłych i niezrealizowanych projektów przebudowy miasta, rozbudowy dróg czy wyburzenia zabudowy. Każdy wpis zawiera zdjęcia, materiały archiwalne, opis projektu i jego rekonstrukcję na współczesnych zdjęciach lotniczych. Do tej pory zrekonstruowaliśmy m.in. docelowy plan zabudowy Sołacza, hitlerowską dzielnicę Weststadt czy planowaną w czasach PRL-u demolkę Jeżyc.
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.