Trwa przebudowa Placu Kolegiackiego. Co udało się budowlańcom zrobić przez 6 miesięcy? Zapraszam po świeżą porcję zdjęć!
Porównaj postęp robót z majową, czerwcową, lipcową, sierpniową i wrześniową fotorelacją.
Nowy Plac Kolegiacki
Firma Budimex z podwykonawcami rozebrała niemalże całą nawierzchnię placu. Ponadto zdjęto latarnie uliczne, oświetlając plac tymczasowymi lampami. Przywrócono dojazd do gmachu Urzędu Miasta Poznania (w teorii tylko dla służb, w praktyce dla każdego kto wie, że miasto nie kontroluje zakazów ruchu). Pracownicy chwilowo odpuścili sobie północną część placu – tam, gdzie w sierpniu widzieliśmy spore postępy i pierwsze warstwy podbudowy. Nowe schody do budynku Urzędu Miasta Poznania ukończono niemalże w całości. Jak na razie nie rozpoczęto układania nawierzchni placu.
Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.
Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie, która w przeszłości stała w tym miejscu. Przy pylonie pojawi się także fontanna.
Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link.
Fotorelacja – październik 2019
Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin. Teraz trwa przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2020 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Na swoją kolej czeka m.in. odnowa ulicy Wierzbięcice czy przebudowa Rynku Łazarskiego.
Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Czytaj także:
Awaryjne zraszacze na Świętym Marcinie: „problem rozpatruje wykonawca”
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.