Jesteśmy na ulicy 28 Czerwca 1956 r. przy skrzyżowaniu z ul. Krzyżową

Zdjęcia z ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 przed przebudową

by

in

Jeszcze w wakacje powinna rozpocząć się przebudowa tych dwóch wildeckich ulic. To ostatnia okazja na uwiecznienie ich wyglądu zanim pojawią się koparki i budowlańcy.

W przededniu przebudowy

Ulica Wierzbięcice to jedna z najważniejszych ulic Wildy. Łączy rynek Wildecki z ul. Matyi i dalej z Ratajczaka. Z obu stron zamyka ją zieleń. Patrząc w kierunku północnym, widzimy park Marcinkowskiego. Z kolei widok w kierunku południowym domykają drzewa. Tędy przebiega torowisko tramwajowe z jedną linią nr 10. Ulica nie jest w zbyt dobrym stanie technicznym. Chodniki bywają wąskie i krzywe. Przystanki tramwajowe składają się z bardzo wąskich wysepek między torowiskiem a jezdnią. W dodatku prawie w ogóle nie ma zieleni przyulicznej.

Inwestycja na Wildzie obejmie przebudowę ulicy Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku – od skrzyżowania z ul. ks. Jakuba Wujka po ul. Krzyżową (ok. 1,1 km). Poza tym odnowy doczeka się cały węzeł rozjazdowy przy Rynku Wildeckim. Pojawi się nowe, ciche torowisko (częściowo zielone). Przystanki zmienią się w „wiedeńskie”, z wysoką nawierzchnią ułatwiającą wejście do tramwaju. Pojawi się nowa jezdnia, chodniki i kilkanaście drzew (wraz z zielenią niską).

Więcej o projekcie przeczytasz w poniższym artykule:

W przyszłości, wraz z trasą tramwajową w ulicy Ratajczaka (budowa prawdopodobnie od 2021 roku), czas dojazdu z Wildy do centrum Poznania się skróci.

Terminy

Przetarg rozpisany przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie wyłonił wykonawców – konsorcjum firm Tormel i Terlan. Umowę podpisano, prace rozpoczną się w połowie sierpnia.

W pierwszej kolejności roboty obejmą ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Wujka do skrzyżowania z ul. 28 Czerwca 1956 r. wraz z węzłem rozjazdowym przy rynku Wildeckim. Na wykonanie prac na tym odcinku wykonawca ma 300 dni od podpisania umowy.

Ulica Wierzbięcice po przebudowie. Wizualizacja, źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie
Ulica Wierzbięcice po przebudowie. Wizualizacja, źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Ulica Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 przed przebudową

Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin oraz przebudowane ulice Taczaka i Garncarską. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego i placu Kolegiackiego. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum).

Czytaj też
Schemat procesu budowlanego, czyli „dlaczego to tyle trwa?”
Okres PRL-u obfitował w mniej lub bardziej sensowne pomysły usprawnienia ulic w śródmieściu Poznania. Dziś zajmiemy się koncepcją, która nieodwracalnie zmieniłaby układ komunikacyjny Wildy w okolicach rynku Wildeckiego.


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie