Co dzieje się na placu Kolegiackim? W ostatnim czasie na placu budowy toczyły się głównie prace archeologiczne.
Porównaj postęp robót z majową, czerwcową, lipcową, sierpniową, wrześniową, październikową, listopadową, grudniową, styczniową i lutową fotorelacją.
Plac Kolegiacki – jedenasty miesiąc budowy
Firma Budimex z podwykonawcami rozebrała całą nawierzchnię placu. Skwer z pomnikiem koziołków od kilku miesięcy czeka na kostkę oraz obsianie trawą. Dowiedzieliśmy się, co w ostatnim czasie odbywało się pod dużym zadaszeniem przykrywającym wykop w centralnej części placu. Archeolodzy odkryli w tym miejscu mury prezbiterium dawnej kolegiaty. Ponadto nareszcie można zakomunikować rozpoczęcie układania odwodnienia liniowego (w północnej części placu, przy totelu). We wschodniej części (rejon przychodni) budowlańcy ciągle walczą z instalacjami podziemnymi.
Budowlańcy rozpoczęli prace na początku kwietnia 2019 roku. Po 12 miesiącach (bez okresu zimowego od połowy grudnia do połowy lutego) gotowa powinna być zasadnicza część placu. Oznacza to, że koniec prac budowlanych powinien nastąpić w czerwcu 2020. Następnie odnowy powinien doczekać się skwer pod przychodnią przy ul. Wodnej (to powinno zająć 6 miesięcy).
Nowy plac Kolegiacki
Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.
Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pomnik-pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła stojącego wcześniej na placu. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie. Przy pylonie pojawi się także fontanna. Nie zabraknie drzew i ławek. Sam plac otrzyma nawierzchnie kamienną, z równej kostki.
Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link.
Plac Kolegiacki – fotorelacja, marzec 2020
Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego. Kończy się przebudowa ul. Taczaka i Garncarskiej. Niedługo ruszą kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2021 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka. Na swoją kolej czeka odnowa ulicy Wierzbięcice.
Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Czytaj także
2020 rok przyniesie sporo zmian w centrum Poznania. W kwietniu zacznie funkcjonować nowa śródmiejska strefa płatnego parkowania. Natomiast w połowie roku skorzystamy z nowego buspasa na ulicy Garbary:
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.