Zaczynamy widokiem z góry - z tarasu Hotelu Kolegiackiego

Problemy i opóźnienia na placu Kolegiackim – wrześniowa fotorelacja

by

in

Nie ma szans na zakończenie robót na placu Kolegiackim w III kwartale 2020 roku (tak, jak obiecują tablice znajdujące się na placu budowy). Problemy sprawia podziemna część placu.

Czytaj też
Wielkopolska: druga pod kątem liczby zabytków, trzecia od końca w środkach na 1 zabytek

Plac Kolegiacki – szesnasty miesiąc budowy

Firma Budimex z podwykonawcami ułożyła nawierzchnię w północnej części placu, przenosi się na część centralną. Ponadto rozpoczęto fugowanie wcześniej ułożonych fragmentów kostki. Pojawiają się pierwsze elementy małej architektury: chromowane stojaki rowerowe. Centralna i południowa część placu Kolegiackiego ciągle jest rozgrzebana. Problemy sprawia część podziemna. W ramach inwestycji powstaje nie tylko nowa posadzka, ale także ekspozycja zachowanych reliktów dawnej kolegiaty i podziemne pomieszczenia techniczne.

Wielkich problemów dostarcza nam ciągle pomieszczenie podziemne bogate w zabytki Kolegiaty św. Marii Magdaleny. W budynku podziemnym zlokalizowane mają zostać wszystkie urządzenia służące codziennemu funkcjonowaniu placu  a także znajdującej się pod przeszkleniem ekspozycji, czyli wentylatornia pomieszczeń ekspozycyjnych, sterownia fontanny, system zarządzania oświetleniem a także skrzynki energetyczne i infrastruktura teletechniczna.
Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

W obszarze wspomnianego budynku w trakcie robót budowlanych napotkano na wiele zabytków po Kolegiacie: fundamenty, mury obwodowe, filary konstrukcyjne, liczne krypty. Mnogość zabytków sprawiła, że nie jest możliwe posadowienie zaprojektowanego fundamentu budynku zgodnie z projektem. Trzeba szukać indywidualnego, autorskiego rozwiązania zakładającego pośrednie posadowienie konstrukcji. Z tego względu oddanie do użytku całego placu Kolegiackiego prawdopodobnie przesunie się na początek 2021 roku.

Przypomnijmy: opóźnienia na placu Kolegiackim rozpoczęły się jeszcze przed startem budowy. Tuż po wyborze projektu, deklarowano początek robót w połowie 2017 roku. Problemy z rozstrzygnięciem przetargu i zmiany projektu sprawiły, że budowlańcy wkroczyli na plac Kolegiacki dopiero w kwietniu 2019 roku – 20 miesięcy później.

Nowy plac Kolegiacki

Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.

Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pomnik-pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła stojącego wcześniej na placu. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie. Przy pylonie pojawi się także fontanna. Nie zabraknie drzew i ławek. Sam plac otrzyma nawierzchnię kamienną, z równej kostki.

Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link. Poprzednie fotorelacje znajdziesz pod koniec artykułu.


Wyświetl większą mapę

Plac Kolegiacki – fotorelacja, wrzesień 2020

Zaczynamy widokiem z góry - z tarasu Hotelu Kolegiackiego
Zaczynamy widokiem z góry – z tarasu Hotelu Kolegiackiego
Wschodnia część placu Kolegiackiego, na której przybywa kostki
Wschodnia część placu Kolegiackiego, na której przybywa kostki
Zachodnia część placu. W centralnej części zdjęcia zadaszenie wykopu, w tle - skwer, na którym stanie pomnik koziołków
Zachodnia część placu. W centralnej części zdjęcia zadaszenie wykopu, w tle – skwer, na którym stanie pomnik koziołków
Przebudowa Placu Kolegiackiego Urząd Miasta Gołębia inwestycje
Teraz już z ziemi, spod budynku Urzędu Miasta
Skwer z koziołkami czeka na wykończenie. Poznań Stare Miasto
Skwer z koziołkami czeka na wykończenie. Jak już wiemy, nie uda się dotrzymać terminu realizacji widniejącego na tablicy (III kwartał 2020)
Miejsce, gdzie pojawi się fontanna i pomnik-pylon, nadal okrywa tymczasowe zadaszenie
Miejsce, gdzie pojawi się fontanna i pomnik-pylon, nadal okrywa tymczasowe zadaszenie

Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w centrum miasta. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin oraz przebudowane ulice Taczaka i Garncarską. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego. W sierpniu ruszyła odnowa ulicy Wierzbięcice. Niedługo rozpoczną się kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2021 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka.

W południowej części placu ruch pieszych odbywa się po "chodnikach" wyłożonych zielonym dywanikiem
W południowej części placu ruch pieszych odbywa się po „chodnikach” wyłożonych zielonym dywanikiem
Centralna część placu Kolegiackiego. W porównaniu z sierpniem, przybywa kostki
Centralna część placu. W porównaniu z sierpniem, przybywa kostki
Północna część placu, drzewa i kostka. Betonowe pokryty mają być obudowane ławkami
Północna część placu, drzewa i kostka. Betonowe pokryty mają być obudowane ławkami
Stojaki rowerowe z chromowanym wykończeniem. Projekt Centrum
Stojaki rowerowe z chromowanym wykończeniem
Widok z ulicy Koziej. Rewitalizacja placu Kolegiackiego, centrum Poznania
Widok z ulicy Koziej
Perspektywa ogólna na cały plac Kolegiacki. Projekt Centrum - 09.2020
Fotorelację kończymy widokiem ogólnym na cały plac. Do zobaczenia w październiku!

Poprzednie fotorelacje:

Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Czytaj też


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie