Zapraszamy na najnowszą fotorelację z placu Kolegiackiego. Przybywa kostki, ale w centralnej części placu ciągle straszy głęboki wykop.
Czytaj też
Plac Kolegiacki – dziewiętnasty miesiąc budowy
W porównaniu z listopadem, firmie Budimex z podwykonawcami udało się ułożyć więcej kostki. Zabrukowano fragment w centralnej części placu Kolegiackiego. Przy okazji widzimy, że oznaczenia dla niewidomych są częściowo źle wykonane. Linia prowadząca wiedzie prosto na krawężnik. To skutek rezygnacji z przebudowy skweru pod przychodnią (więcej informacji) – gdyby skwer został przebudowany, wszystkie oznaczenia dla niewidomych byłyby poprawnie połączone.
W połowie listopada nareszcie zdjęto zadaszenie, pod którym powstawały podziemne pomieszczenia. Docelowo skryją instalacje fontanny oraz ekspozycję przy pomniku-pylonie. Mnogość zabytków sprawiła, że nie jest możliwe posadowienie fundamentu. Trzeba szukać indywidualnego, autorskiego rozwiązania zakładającego pośrednie posadowienie konstrukcji. Z tego względu oddanie do użytku całego placu Kolegiackiego przesunie się na początek 2021 roku.
Nowy plac Kolegiacki
Jaki będzie plac Kolegiacki po przebudowie? Przestrzeń placu zostanie dogłębnie przemodelowana. Zniknie parking oraz trawnik. W jego miejscu pojawi się miejski plac – strefa ruchu pieszego.
Burzliwe dzieje kolegiaty pokaże wyrastający z podziemi pomnik-pylon. Poszczególne części wyniesionego względem posadzki podestu otaczającego pylon wskażą kolejne fazy rozwoju lub upadku kościoła stojącego wcześniej na placu. Pod szklaną posadzką (o wysokości 40 cm, nie będzie można po niej chodzić) obejrzymy zachowane pozostałości po kolegiacie. Przy pylonie pojawi się także fontanna. Nie zabraknie drzew i ławek. Sam plac otrzyma nawierzchnię kamienną, z równej kostki.
Więcej o projekcie Placu Kolegiackiego przeczytasz, klikając na ten link. Poprzednie fotorelacje znajdziesz pod koniec artykułu.
Wyświetl większą mapę
Plac Kolegiacki – fotorelacja, grudzień 2020
Miasto Poznań przeprowadza ofensywę inwestycyjną w śródmieściu. Niedawno otwarto zupełnie odnowioną ulicę Święty Marcin oraz przebudowane ulice Taczaka i Garncarską. Trwa odnowa Rynku Łazarskiego. W sierpniu ruszyła odnowa ulicy Wierzbięcice. Niedługo rozpoczną się kolejne remonty ulic (w ramach Projektu Centrum), a w 2021 roku zacznie powstawać tramwaj w ulicy Ratajczaka.
Poprzednie fotorelacje:
- maj 2019,
- czerwiec 2019,
- lipiec 2019,
- sierpień 2019,
- wrzesień 2019,
- październik 2019,
- listopad 2019,
- grudzień 2019,
- styczeń 2020,
- luty 2020,
- marzec 2020,
- kwiecień 2020,
- maj 2020,
- czerwiec 2020,
- lipiec 2020,
- sierpień 2020,
- wrzesień 2020,
- październik 2020,
- listopad 2020.
Czas na Poznań to nie tylko fotorelacje z bieżących inwestycji. Zajrzyj także m.in. do wnętrza Elektrociepłowni Garbary, Starej Rzeźni czy gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Czytaj też
Na łamach czasnapoznan.pl regularnie ujawniamy projekty miejskich inwestycji. Do tej pory prezentowano m.in. wstępne rozwiązania w ramach Projektu Centrum, koncepcję dla tramwaju w Ratajczaka, projekt ulicy Taczaka i Garncarskiej, ulicy Wierzbięcice, Święty Marcin i al. Marcinkowskiego, rynku Łazarskiego oraz placu Kolegiackiego…
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.