31 grudnia świętujemy zbliżający się nowy rok. To także dobry moment na chwilę refleksji i zastanowienia. Jaki był ten mijający rok? Co się działo? Przedstawiam podsumowanie 2018 roku w Poznaniu oczami strony czasnapoznan.pl. Z tego względu zaczniemy od sierpnia, gdyż to wtedy strona została uruchomiona. Ale najpierw…
Podsumowanie 2018 Poznań – top 3 artykułów
3. Rondo Kaponiera jak Sagrada Familia: niekończące się prace budowlane
Początek grudnia przyniósł nam remont Ronda Kaponiera i ulicy Roosevelta. W tym tekście zwrócono uwagę na ciągłe poprawki w oddanej w 2016 roku inwestycji. Porównano też – nieco ironicznie – naszą Kaponierę do Sagrady Familii w Barcelonie.
2. Na Świętym Marcinie roboty zmierzają do końca – grudniowa fotorelacja [ZDJĘCIA]
Na stronie czasnapoznan.pl regularnie umieszczam fotorelacje z przebudowy ulicy Święty Marcin. Ta grudniowa cieszyła się największą popularnością. Oby w 2019 roku wystarczyło chęci na fotografowanie kolejnych inwestycji 😉
1. Straż Miejska ściga za wulgaryzmy w sieci, nie potrafi utrzymać porządku w świecie rzeczywistym?
Tekst opisywał podwójne oblicze Straży Miejskiej Miasta Poznania. Z jednej strony ścigała internautę za użycie wulgaryzmu na Facebooku, z drugiej nie potrafiła walczyć z łamaniem prawa w świecie rzeczywistym. Artykuł został przeczytany ponad 1 500 razy i wykopano go kilkaset razy na Wykopie.
Najpopularniejsze teksty za nami, czas na podsumowanie 2018 roku w Poznaniu.
Sierpień 2018
Pierwszym tekstem na czasnapoznan.pl była polemika z decyzjami Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Opisano też problemy z nielegalnym parkowaniem na świeżo przebudowanej ulicy Rybaki. Na Rybaki wróciliśmy po krytycznej analizie stowarzyszenia Rowerowy Poznań. Wybraliśmy się także do Krakowa w poszukiwaniu inspiracji. To tam udało się zmniejszyć ruch w centrum w ciągu kilku lat oraz uporządkować parkowanie.
Wrzesień 2018
Podsumowanie września rozpoczniemy od krytyki jakości przestrzeni nad Wartą. Niedawno oddane schody i otoczenie przypominały wg internautów ściernisko. Pojawił się pierwszy tekst związany z wyborami samorządowymi – opisywał pomysły kandydatów na transport. Poza tym wzięto na tapetę Dzień bez samochodu – przedstawiłem promocje biletowe. Dzięki interwencji udało się naprawić zniszczoną makietę na Chwaliszewie. Koniec miesiąca przyniósł projekt Wartostrady przy Bramie Poznania pełny niecodziennych rozwiązań.
Październik 2018
Miesiąc zaczęliśmy częściowym porozumieniem w sprawie budowy szpitala na Grunwaldzie. Opisaliśmy też dwa trójwymiarowe modele Poznania w Internecie. W ramach przedwyborczego szału m.in. sprawdzono pluralizm na „jedynkach” poszczególnych komitetów. Ponadto udało się uzyskać dostęp do danych podważających sens promocji podczas Dnia bez samochodu. Strona czasnapoznan.pl jako pierwsza pokazała kompletny plan przebudowy centrum Poznania. Wybraliśmy się na wyremontowany Dworzec Zachodni. Koniec miesiąca to oczywiście wybory – wyniki i ocena rezultatu społeczników. Ponadto opisałem Zieloną Symfonię – tajemniczy mural na Śródce.
Listopad 2018
Podsumowanie listopada w Poznaniu zaczniemy od testów kostki na Starym Rynku. W ramach akcji Make Rogal Not War staraliśmy się ująć wyjątkowy charakter poznańskiego świętowania 11 listopada. Przeprowadziliśmy pierwszą ankietę. Czytelnicy oceniali różne sposoby na rozwiązanie problemu z parkowaniem w centrum Poznania. Wyniki były zaskakujące… Opisaliśmy „kupę problemów” na trasie PST oraz zapowiedzieliśmy start wypożyczalni hulajnóg Lime. Z rzeczy pozytywnych – wyczyszczono latarnie w Parku Wilsona. Gorszą wieścią był remont wiaduktu na Szymanowskiego nazywany przez niektórych drugą Kaponierą.
W listopadzie na stronie pojawił się historyczny cykl Plan na Poznań. Dotychczas opisywaliśmy m.in. projektu zabudowy Sołacza, dwupasmówkę nad Wartą, plan wyburzenia części Starego Miasta czy pomysł na hitlerowską dzielnicę rządową.
Grudzień 2018
Jeżeli grudzień, to święta. Dużo miejsca poświęcono na opis Betlejem Poznańskiego. Zachęcałem też do zagłosowania na nie w europejskim konkursie. Opisaliśmy rozwiązanie części problemów z wiaduktem Szymanowskiego. Jeden z tekstów poświęciliśmy na kontrowersyjny pomysł obłożenia brzegów Warty koszami z kamieniami. Nieco szyderczo opisano sposoby na powstrzymanie kierowców przed zastawianiem torowisk. Miasto będzie im rozdawać… miarki. Koniec grudnia to oczywiście obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Opisaliśmy największą ruchomą szopkę w Europie, która stoi w Poznaniu.
Życzenia na Nowy Rok
Wszystkim czytelnikom Czasu na Poznań życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Niech się Wam darzy, niech spełnią się wszystkie marzenia i plany. Życzę także jak najmniej narzekania na to, jak w Poznaniu źle i jak wolno prowadzone są inwestycje. Tak, niech pracownicy Urzędu Miasta też to przeczytają ?
Sobie życzę przede wszystkim wytrwałości w opisywaniu Poznania.
Do siego roku!
Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Wykopie i Instagramie
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.