Poznań Ratusz Stary Rynek

Podsumowanie 2019 roku w Poznaniu. Co przyniosło 12 ostatnich miesięcy?

by

in

Trzy wybory, zamach na prezydenta Gdańska, tropienie fuszerek w mieście, wydarzenia, imprezy. Sprawdź, jak minął 2019 rok. Na koniec noworoczne życzenia!

2019 rok w Czasie na Poznań

W 2019 roku na stronie czasnapoznan.pl pojawiły się 262 teksty, średnio 1 dziennie. Z całego szeregu tematów można wyróżnić:

  • transport – czyli głównie transport zbiorowy, ale także z pewną dawką rowerów czy samochodów. Te ostatnie są dużej opisywane w kontekście…
  • parkowania – problemów z parkowaniem czy sposobach rozwiązania tych problemów;
  • estetykę – czyli to, jak miasto wygląda. Czystość, porządek, akty wandalizmu (serce kraje na widok Parku Rataje…),
  • pogodę – głównie cotygodniowe prognozy pogody, ale także unikalne analizy klimatu Poznania. Warto zajrzeć, aby wyrobić sobie zdanie na temat globalnego ocieplenia,
  • fotorelacje – głównie inwestycje (Święty Marcin, Plac Kolegiacki, Taczaka/Garncarska), ale także wyjątkowe miejsca (np. Elektrociepłownia Garbary),
  • ZDM – Zarząd Dróg Miejskich. W skrócie – drogowcy i wszystko co związane z drogami od strony „urzędniczej”.

Na stronę zajrzało ok. 67 tysięcy osób. Niby niedużo, ale wszak nie o ilość tu chodzi, a o jakość. Gdyby pojawiało się więcej tekstów w stylu „10 najgorętszych hostess Poznań Motor Show” czy „Już w niedzielę wybory najprzystojniejszego geja/najpiękniejszej lesbijki”, odwiedzin byłoby więcej 😉

Top 3 artykułów z 2019 roku na czasnapoznan.pl

  1. Bałagan Główny: jak kolejarze dbają o dzisiejszy dworzec w Poznaniu? – 7200 wyświetleń. To zdecydowanie najpopularniejszy tekst Czasu na Poznań. Zajrzeliśmy w nim na dworzec Poznań Główny, który jest wyraźnie zaniedbany.
  2. Trzy lata Ronda Kaponiera: usterki, fuszerki i inna gemela – 4000 wyświetleń. Z okazji trzeciej rocznicy zakończenia budowy, przyjrzeliśmy się licznym fuszerkom. Temat żyje w poznańskich mediach w zasadzie do dziś 😉
  3. Poznańska autodoniczka… uschła i zmieniła się w śmietnik – 3800 wyświetleń. Było pięknie: stary samochód przekształcony w oazę zieleni. Skończyło się jak zwykle.

Podsumowanie 2019 roku miesiąc po miesiącu

Styczeń 2019

Miesiąc rozpoczął się spokojnymi wieściami o zmianach na stanowiskach dyrektorskich w miejskich jednostkach. 14 stycznia po zamachu przeprowadzonego dzień wcześniej zmarł Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. To była dobra okazja do przypomnienia o hejcie i tego, jak upośledza normalną rozmowę. Także w tematach okołomiejskich. Styczeń przyniósł także mozolne prostowanie fakenewsa o „zakazie odwożenia dzieci do szkół”. Pod koniec miesiąca rozgrzał was temat prezydenckiego balu w Centrum Kultury Zamek oraz problemów z odprowadzaniem wody w parku Wodziczki i Rataje.

Paweł Adamowicz
Paweł Adamowicz

Luty 2019

Na początku miesiąca Czas na Poznań informował o problemach w budowie wiaduktu na ulicy Szymanowskiego oraz o ucieczce odzieżowych marek LPP z Półwiejskiej. Luty przyniósł wyroki dla byłych dyrektorów Zarządu Dróg Miejskich w „aferze parkingowej”. Czas na Poznań szeroko komentował dworzec Poznań Główny: najpierw rozprawiając się z mitami na temat „starego dworca”, potem relacjonując, jak kolejarze (nie) dbają o nowy dworzec. Koniec miesiąca upłynął pod znakiem wycinki drzew na Łazarzu, aby… stworzyć skwer.

Poznań Główny stary dworzec zwój prawdy
Na podstawie komiksu Tate’a Parkera

Marzec 2019

W marcu dominowała ulica Święty Marcin. Nareszcie zakończyła się jej odnowa! Czas na Poznań jako jedyne poznańskie medium zwrócił uwagę na pewną dyskryminację mężczyzn uprawianą przez miejską spółkę. Z przykrością informowano o dewastacjach w Parku Rataje. Jak przystało na „zieloną metropolię”, Miasto Poznań – po Łazarzu – zaplanowało kolejne wycinki drzew. Pod koniec miesiąca odbyły się pierwsze w tym roku wybory – do rad osiedli. Czytelnicy poza tym poznali, czym jest „drugi obieg” w Poznaniu.

Park Rataje siłownia kalistenika
Dewastacje w parku Rataje

Kwiecień 2019

Na fali dramatycznych danych z poznańskich dróg informowaliśmy, że Urząd Miasta Poznania nie był zainteresowany fotoradarami i kamerami. Czas na Poznań jako pierwszy podsumował temat pustostanów w Galerii Malta (30% lokali była pusta). Sprawa tak głośna, że odezwał się nawet dyrektor obiektu 😀 W międzyczasie Poznański Rower Miejski zaliczył spory falstart. Poruszono temat niebezpiecznej jazdy kierowców na ulicy Święty Marcin. Koniec kwietnia to największy festiwal fantastyki w Polsce – Pyrkon oraz kolejne dewastacje w parku Rataje.

Poznań Galeria Malta liczba pustostanów wykres
Liczba pustostanów w Galerii Malta. Stan z 11 marca 2019 roku

Maj 2019

Wtedy rozpoczęły się dwie duże inwestycje w centrum Poznania: przebudowa placu Kolegiackiego i odnowa ulic Taczaka i Garncarskiej. Comiesięczne fotorelacje pozwalały śledzić postęp prac. W połowie miesiąca informowano o jeszcze dramatyczniejszej sytuacji w Kupcu Poznańskim. Tam połowa lokali to pustostany! Gorąco i sucho zrobiło się dzięki wieściom o suszy. W maju drzewa na Świętym Marcinie rozkwitły tak ładnie, że można było tę ulicę dogłębnie obfotografować. Urzędnicy otrzymali poradnik: jak konsultować, aby zrazić wszystkich 😛 Natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego w kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość, my zaś wybraliśmy 5 przedstawicieli z Wielkopolski.

Wybory do europarlamentu: ostateczne wyniki. PiS, PO, KE, Wiosna, Konfereracja, Kukiz 15, Lewica Razem
Ostateczne wyniki wyborów w Polsce

Czerwiec 2019

Tajemnica szpetnych, bordowych płyt z Mostu Teatralnego została wyjaśniona. Poruszono ponadto problem zmian klimatu w Poznaniu: wzrost temperatur o 2 stopnie od lat 50. XX wieku! Miasto konsultowało efektowny projekt drogi rowerowej wzdłuż Pestki oraz II etapu tramwaju na Naramowice (którego budowy się szybko nie doczekamy…) Poruszono także trudny temat heraldyki i symboli Poznania, których godność należy przywrócić. Czas na Poznań informował o dwuletnich opóźnieniach z Muzeum Enigmy oraz o fuszerkach na Świętym Marcinie.

Święty MArcin: zakwit wody w kałużach, Poznań
Zakwit wody w kałużach na Świętym Marcinie – wizytówka miasta

Lipiec 2019

Sezon wakacyjny rozpoczął się od kolejnych wieści o suszy. Wypunktowano pierwsze usterki na świeżo wykończonym przystanku Most Teatralny PST. Odbyliśmy fotograficzną podróż w dawnym KW PZPR i w przyszłym Muzeum Enigmy oraz po Elektrociepłowni Garbary. Czytelników zachwyciła odbudowa kamienicy „Żelazko” na Ogrodowej/Krysiewicza. W połowie miesiąca relacjonowano kolejne zarzuty dla byłych dyrektorów Zarządu Dróg Miejskich. Tym razem dotyczą one Ronda Kaponiera.

"Żelazko" i oś ulicy Długiej prowadząca do kościoła przy Placu Bernardyńskim
„Żelazko” i oś ulicy Długiej prowadząca do kościoła przy Placu Bernardyńskim

Sierpień 2019

Zastanawialiśmy się, jak chronić historyczne nawierzchnie w Poznaniu. Czas na Poznań tłumaczył patologie rynku wypożyczalni hulajnóg (choć część czytelników uznała tekst za atak na ten rynek). Świętowaliśmy 1 rocznicę istnienia Czasu na Poznań. Internet rozbawiła, a nas zażenowała historia „madek z bombelkami” na Kaponierze. Przyglądaliśmy się dwóm inwestycjom na Chwaliszewie. Pod koniec miesiąca odbyły się Dni Twierdzy Poznań, a na stronie – relacja z nowości udostępnionych na imprezie. Na koniec szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: jak dostosować miasta do zmian klimatu?

Propozycja przejść dla pieszych na Rondzie Kaponiera - Poznań
Propozycja przejść dla pieszych na Rondzie Kaponiera

Wrzesień 2019

Początek miesiąca – z grubej rury, bo temat fuszerek i usterek na rondzie Kaponiera wypełnił także poznańskie media. Historia felernych fontann na Świętym Marcinie otrzymała szczęśliwe (?) zakończenie, mimo, że gemela nie ustępuje. Rozprawiono się z kolejnym mitem, tym razem dotyczącym stepowienia Wielkopolski. Przypominaliśmy zasady jazdy w kontraruchu rowerowym/kontrapasami. Pod koniec miesiąca weszliśmy do Starej Rzeźni w przededniu wielkiej inwestycji. Zajęto się także dyskusyjnie skutecznymi promocjami z okazji Dnia bez samochodu.

Mimo, że to tylko rzeźnia, to w wielu miejscach zauważymy efektowne sklepienia i "kościelny" układ hal - z nawą główną i nawami pobocznymi
Mimo, że to tylko rzeźnia, to w wielu miejscach zauważymy efektowne sklepienia i „kościelny” układ hal – z nawą główną i nawami pobocznymi

Październik 2019

Omówiliśmy wady obowiązkowego tworzenia aplikacji na smartfony na przykładzie apki „Poznań w porządku”. Odbyły się wybory parlamentarne, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W Poznaniu zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Wgłębiliśmy się w unijny raport miast kultury i kreatywności, w którym Poznań wypadł całkiem dobrze. W mieście odbyły się targi Poznań Game Arena oraz 20. Poznań Maraton. W Czasie na Poznań pojawił się tekst o granicach poprawy transportu zbiorowego w konkurencji do samochodów. Skończyło się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, omówiono też ekohipokryzję spod znaku #MakeZbiorKomGreatAgain.

Wybory parlamentarne 2019. Ostateczne wyniki do Sejmu w Polsce
Wybory parlamentarne 2019. Ostateczne wyniki do Sejmu w Polsce

Listopad 2019

Tradycyjnie świętowaliśmy imieniny ulicy Święty Marcin. Czas na Poznań ujawnił projekt przebudowy ulicy Wierzbięcice (realizacja w 2020). Rozprawiono się ponadto z kolejnym fakenewsem, tym razem o „zimie trzydziestolecia”. Miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie placu Wiosny Ludów i ulicy Szkolnej. Rozpoczęło się Betlejem Poznańskie. Także w 2020 roku nareszcie doczekamy się poszerzenia chodnika na ulicy Półwiejskiej. Czas na Poznań rozpoczął temat zastawiania parkingu Pocałuj i Jedź przy dworcu Poznań Główny. Ponadto MPK Poznań potwierdziło, że nowe tramwaje Moderus Gamma mają problemy z zaparowaniem i duchotą.

Ilustracja procesu tworzenia tekstu o zimie trzydziestolecia. Kadr z filmu Ludzka stonoga. Fake news, fałszywa wiadomość
Ilustracja procesu tworzenia tekstu o „zimie trzydziestolecia”. Kadr z filmu „Ludzka stonoga” cytowany za https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2018/05/23/the-onania-club/

Grudzień 2019

Rozpoczęliśmy fotorelacją z modernizacji wnętrza Avenidy (pod którą skryto usuwanie pustostanów). Pojawił się gościnny tekst o tym, czym się różni podejście do transportu czy – szerzej – innowacji w różnych krajach. Odbył się festiwal rzeźby lodowej. Alarmowaliśmy: na naszych drogach pojawia się coraz więcej zachowań niebezpiecznych. Później zachwycaliśmy się kamienicami w konkursie „Dobry Remont” i… poznańskimi wiatami przystankowymi. Tak, jest co chwalić 😉 Grudzień przyniósł śledztwo prokuratury w sprawie nielegalnie wyznaczanych miejsc postojowych. A 27 grudnia świętowaliśmy 101 rocznicę powstania wielkopolskiego!

Dzisiejszą liczbą dnia w Poznaniu zostaje 495%. O tyle wzrosła liczba wykroczeń kierowców wobec pieszych w Poznaniu i w powiecie poznańskim. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej zachowań niebezpiecznych.
Liczba dnia w Poznaniu: 495%. O tyle wzrosła liczba wykroczeń kierowców wobec pieszych w Poznaniu i w powiecie poznańskim

Życzenia na Nowy Rok

Wszystkim czytelnikom Czasu na Poznań składam najserdeczniejsze życzenia. Niech się Wam darzy, niech spełnią się wszystkie marzenia i plany. Życzę także jak najmniej narzekania na to, jak w Poznaniu źle i jak wolno prowadzone są inwestycje. Tak, niech pracownicy Urzędu Miasta też to przeczytają ?

Sobie życzę przede wszystkim wytrwałości w opisywaniu Poznania. Kiedy Czas na Poznań startował w sierpniu 2018, nie spodziewałem się, że zgromadzę tak liczne grono sympatyków i uda się poruszyć tyle pomijanych gdzie indziej tematów.

Do siego roku!


Dołącz do nas na FacebookuTwitterzeWykopie i Instagramie


Comments

Jedna odpowiedź do „Podsumowanie 2019 roku w Poznaniu. Co przyniosło 12 ostatnich miesięcy?”

  1. Również wszystkiego dobrego i owocnej pracy nad serwisem!

Dodaj komentarz